Životy lidí nejvíce zkracuje znečištěné ovzduší

Znečištěné ovzduší je větším zabijákem než kouření, dopravní nehody či virus HIV. Znečištěný vzduch dokáže člověku zkrátit život až o šest let. Největší hrozbou mezi jednotlivými faktory jsou fosilní paliva, zejména uhlí. Znečištěné ovzduší má nejhorší dopady na Indii, kde obyvatele umírají v průměru o šest let dříve.

“Znečištění ovzduší je největší vnější hrozbou na planetě pro zdraví člověka, přesto této hrozbě není věnována taková pozornost, jakou bychom očekávali,” řekl Michael Greenstone z University of Chicago, který spolu s kolegy vyvinul Air Quality Life Index (AQLI), který na základě úrovně znečištění vzduchu odhaduje délku života.

Na základě AQLI lze říci, že kvůli znečištění ovzduší obyvatelé naší planety v průměru ztratí 2,2 roku života. Současná populace světa tak kvůli znečištění dohromady přijde o 17 miliard let života. Druhé v pořadí je kouření, které zkracuje život v průměru o 1,92 roku. Alkohol a narkotika jsou na třetí příčce s 0,77 lety. Na dalších dvou místech se umístilo znečištění vody a nehody na silnicích, které zkracují délku života v průměru o 0,59 roku, respektive 0,39 roku. Následují dvě onemocnění, AIDS, respektive virus HIV, který zkracuje život o 0,3 roku, a malárie o 0,28 roku. Válka a terorismus podle AQLI zkracují délku života o 0,02 roku.

Výzkumná zpráva také uvádí, kolik let navíc by se dožili obyvatelé jednotlivých zemí, pokud by se úroveň znečištění snížila podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO).

Znečištění ovzduší nejvíce zkracuje život lidem v Indii, kteří by se v čistějším vzduchu dožili o 5,9 roku více. Na severu země až 480 milionů lidí dýchá 10krát špinavější vzduch, než kdekoliv jinde na světě. Mezi nejhoršími v této statistice skončily i Bangladéš a Nepál, kde znečištění zkracuje lidem život v průměru o 5,4 roku. Situace není dobrá ani v Pákistánu, kde by čistší vzduch lidem ušetřil 3,9 roku života.

Čína sice dokázala v posledních několika letech situaci zlepšit, nicméně špinavý vzduch zkracuje život Číňanů v průměru o 2,6 roku. V poslední době však přibyl další významný faktor znečištění, a to lesní požáry. Kalifornské požáry například způsobily vážné znečištění ovzduší na východě severoamerického kontinentu.

Hlavním zdrojem problému ve většině částí světa je podle Greenstona uhlí. Pokud by dopady na zdraví byly zahrnuty v ceně uhlí, téměř ve všech částech světa by nebylo konkurenceschopné. Japonsko v červnu uvedlo, že nabídne 10 miliard dolarů na projekty, jejichž záměrem je dekarbonizace energetiky v jihovýchodní Asii.

Zdroj: The Guardian