Vláda odložila zákaz starých kotlů
Vláda schválila návrh ministerstva životního prostředí o odložení termínu zákazu provozu starých kotlů. Nově se tak termín posunul o dva roky na 1. září 2024. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková uvedla, že vláda chce tímto způsobem ulehčit domácnostem, které jsou aktuálně zatížené inflací, růstem cen energií a úvahami o odklonu od plynu.
Zákaz provozu kotlů první a druhé emisní třídy je zakotven v novele zákona o ochraně ovzduší. Podle Hubáčkové se týká minimálně 150 tisíc domácností.
Možností nahrazení starého kotle je několik. Praktickou variantou je podle dodavatele energií E.ON kotel na biomasu, který splňuje podmínky 3., 4. nebo 5. třídy. Kotel může spalovat dřevo či dřevní pelety, které nejsou drahé a nezatíží váš rozpočet. Nejpohodlnější náhradou starého kotle je kondenzační plynový kotel, který se jednoduše ovládá není třeba skladovat palivo. Plnohodnotnou náhradou je tepelné čerpadlo, které je velmi ekologickým a úsporným zdrojem tepla. Jeho nevýhodou je však vyšší pořizovací cena.
Zákaz rozhodně neobcházejte. Za provoz starého kotle vám totiž může být udělena pokuta až 50 tisíc korun. Vzhledem k několikaleté existenci zákazu lze předpokládat, že s výmluvami moc neuspějete. Pokud však nemáte dostatek prostředků na nový kotel, můžete zažádat o kotlíkovou dotaci, u které stále probíhá příjem žádostí.
Ministerstvo životního prostředí omezilo v kotlíkových dotacích na výměnu starých kotlů i v programu Nová zelená úsporám podporu pro plynové kotle. Zvýšil však podporu pro tepelná čerpadla, čím chce omezit závislost ČR na zemním plynu z Ruska. Příspěvek na tepelné čerpadlo se tak zvýšil o 50 tisíc korun na 180 tisíc korun. Podpora na plynové kotle v kotlíkových dotacích i Nové zelené úsporám bude proplacena jen tehdy, pokud už je výměna hotová nebo je pořízení kotle závazně objednáno v době od počátku loňska do konce letošního dubna.
Zdroj: MŽP