WHO zpřísnila doporučení ohledně mezních koncentrací škodlivin ve vzduchu
Špinavé ovzduší má podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) po celém světě za následek sedm milionů předčasných úmrtí ročně. Dosavadní mezní hodnoty jsou podle ní příliš benevolentní, výrazně tak zpřísnila svá doporučení ohledně snesitelných koncentrací polétavého prachu a oxidu dusičitého (NO2).
WHO učinila zpřísnění na základě posledních studií, podle kterých je překračování těchto limitů spojené se značnými zdravotními riziky.
Maximální přípustná koncentrace oxidu dusičitého, která pochází zejména z naftových motorů, by v budoucnu měla být místo dřívější 40 mikrogramů na metr krychlový pouze 10 mikrogramů na metr krychlový. EU v současnosti povoluje 40 mikrogramů.
Polétavý prach, který vzniká hlavně při spalovacích procesech v dopravě, energetice, domácnostech, zemědělství a na skládkách odpadu. WHO dosud doporučovala deset mikrogramů na metr krychlový, nyní to bude pouze pět mikrogramů. Nejvyšší dovolená koncetrace v EU je 25 mikrogramů jemných částic PM2,5 na metr krychlový. U částic PM10 je nejvyšší dovolená koncentrace v EU 40 mikrogramů na metr krychlový, WHO však limit zpřísňuje z 20 na 15 mikrogramů.
Většina zemí EU překračuje limity škodlivin
Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) ve své zprávě, která prezentuje výsledky měření z roku 2019 a předběžná data z loňského roku, uvedla, že většina zemí EU překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší. Alespoň jeden z limitů loni nedodržela většina států.
Osm států se v roce 2020 nevešlo do ročních limitů pro emise NO2. Oproti roku 2019 však šlo o značný pokrok, v tomto roce se totiž do limitu nevešlo až 18 zemí včetně ČR. Značné zlepšení nastalo i u denních koncentrací polétavého prachu, v roce 2020 bylo nad limitem osm zemí, v roce 2019 šlo o až o šestnáct zemí.
S vysokým množstvím prachu ve vzduchu bojují zejména země ve střední a východní Evropě. Řada domácností zde využívá pevná paliva k vytápění. Limity pro přízemní ozon, který je problémem v zemích jižní Evropy, překročilo v loňském roce až sedmnáct zemí EU.
Přečtěte si: Životy lidí nejvíce zkracuje znečištěné ovzduší
Zdroj: DPA, EEA